Czym jest Dochód pasywny a czym Dochód aktywny?

Ciekawi cię jak czym jest dochód pasywny, albo nigdy o nim nie słyszałeś? Jeśli tak to artykuł idealny dla ciebie. Wyjaśniam w nim czym jest dochód pasywny a czym aktywny. Czym są aktywa a czym pasywa. A to wszystko w prosty i zrozumiały dla każdego sposób, zapraszam 😉

Pomyślałem, że na początek warto by było wytłumaczyć czym jest dochód i jak można go dzielić. Wpisując w google frazę ,, dochód co to? ” pierwszą odpowiedzią jaką uzyskałem jest

Dochód to przychody minus koszty, a więc jest różnicą pomiędzy osiągniętymi przychodami a poniesionymi kosztami. Warunkiem powstania dochodu jest następująca zależność – uzyskany przychód musi być wyższy niż koszty podatkowe.

Zacznijmy od dochodu aktywnego.

Czym jest dochód aktywny inaczej zwany linearnym?
Dochód linearny jest to np. praca na etacie, za raz wykonaną prace jesteśmy wynagrodzeni jednokrotnie.

Nasz dochód nie zwiększa się znacznie w czasie (chodzi mi o wszelkie podwyżki i premie) a praca jaką wykonujemy często polega na tym samym co powoduje u wielu znużenie. Niestety w Polsce nadal tkwi przekonanie, że osoba która często zmienia pracę to nieudacznik.

Ale na szczęście, to powoli zmienia się na lepsze i Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę ze swojej wartości rynkowej. Co pozwala im na podjęcie świadomych decyzji na temat zmiany pracy.

Praca na etacie ma również wady jedną z takich wad jest zwolnienie.

Jeśli pracodawca nas zwolni mamy problem w postaci braku pracy, a opłaty za mieszkanie czy auto zapłacić trzeba. Nikt tego za nas nie zrobi.

Albo gdy pracujemy jako freelancer. Mamy zaplanowany budżet itd. a tu klient spóźnia się z zapłaceniem za fakture. Lub po prostu nie chce zapłacić, znów mamy sytuację gdzie nasze źródło dochodu wysycha i trzeba kombinować skąd by tu wziąć pieniądze by zapłacić za rachunki?

Jak sobie radzić z takimi problemami? Tutaj mamy dwie opcje, pierwsza to nauczyć się mądrego oszczędzania o którym więcej dowiecie się na blogu w późniejszym czasie, lub odpowiedzi na nurtujące pytania w większości znajdziecie na blogu jakoszczedzacpieniadze.pl

Druga opcja to DOCHÓD PASWYNY!

Czymże jest ten owiany legendami dochód pasywny tak w skrócie?

Dochód pasywny to inaczej taka baza aktywów która generuje dochód.

Aktywa to są takie rzeczy które „wkładają” nam pieniądze do portfela. Ich przeciwieństwem są pasywa które stale zabierają nam pieniądze. Dla prostego przykładu. Mieszkanie, które komuś wynajmujemy jest aktywem ponieważ co miesiąc „wkłada” nam jakąś ilość gotówki do portfela.  Natomiast mieszkanie w którym mieszkamy często jest pasywem ponieważ co miesiąc musimy płacić prąd,  wodę czy koszta wynajmu

I tutaj niby mógłbym zakończyć temat dochodu pasywnego, ale chciałbym wam pokazać na czym można zarabiać pasywnie.

  1. Wyżej wymieniona opcja z wynajmem mieszkania, tutaj ktoś może powiedzieć, że próg wejścia jest spory i spłaca się dopiero po wielu latach. I tak i nie, można przecież kupić mieszkanie pod wynajem na kredyt. Następnie je wyremontować i wynajmować, a jeśli będzie długi zastój zawsze można sprzedać je z zyskiem, bo przecież to mieszkanie nabyliśmy i należy do nas 😉
  2. Urządzenia techniczne. Próg wejścia jest na pewno niższy jak w przypadku mieszkań. A ludzi którzy potrzebują np. piłę na jeden weekend nigdy nie brakuje. Niestety takie urządzenie daje nam (przeważnie) najwięcej pieniędzy w okresie wiosna/lato/początek jesieni ponieważ w tedy decydujemy się najczęściej na jakieś prace ogrodowe. Jest wiele opcji z takimi urządzeniami trzeba tylko rozglądnąć się dookoła, na to co może mieć popyt w twojej okolicy.
  3. Długoterminowe aktywa finansowe takie jak: udziały i akcje, udzielone pożyczki, papiery wartościowe.
  4. Produkty własne takie jak: wydane przez nas książki, napisane programy komputerowe, różnego rodzaju licencje oraz patenty które możemy sprzedać.  Tutaj próg wejścia jest chyba najniższy ponieważ, własnoręcznie wykonujemy jakąś pracę, która daje nam wynagrodzenie wielokrotnie.
  5. Zarabianie na kanale youtube/blogu. Można by podpiąć to pod punkt 4. ale zdecydowałem się to wyodrębnić. Ponieważ aktualnie zarabianie w internecie jest bardzo popularne, a raz stworzony film czy wpis na bloga może nam przez wiele miesięcy dawać wymierne zyski.

 

To tylko kilka przykładów na to jak zarabiać pasywnie poprzez aktywa. Jest ich mnóstwo naprawdę wystarczy się rozejrzeć.

Podsumowanie

Budowanie aktywów warto zacząć od najmłodszych lat naszego życia. Ja mam 19 w tym roku a mimo to już myślę o tym jak zbudować taką bazę aktywów, która miesięcznie będzie dawać mi minimum 3000zł bez wykonywania jakiejś większej „pracy”.

Gdy osiągnę taki pułap dochodu pasywnego śmiało będę mógł powiedzieć, że jestem wolny finansowo 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *